Teambuilding pracovníkov marketingu z II. E v Starých Horách  – učíme sa cez zážitky

Teambuilding pracovníkov marketingu z II. E v Starých Horách – učíme sa cez zážitky

Pred dvomi rokmi sme zaviedli do školského vzdelávacieho programu pracovníkov marketingu nový vyučovací predmet self management skills a jedným z tematických celkov sú aj medziľudské vzťahy a teambuilding. Práve toto učivo bolo skvelou príležitosťou vyskúšať si ho na odbornom výcviku aj prakticky. Tvorivou metódou rozhodovania sme vybrali miesto realizácie tohto podujatia, ktorým sa stal Pension St. Maria v Starých Horách – spĺňal všetky naše požiadavky a poskytoval skvelé podmienky na realizáciu tohto projektu v každom počasí. Následne sme vypracovali časovo-realizačný  plán – žiaci si rozdelili úlohy a začali sme s prípravami. Počas nich mali žiaci možnosť overiť si, ktorými vlastnosťami tímového hráča disponujú, čo znamená dobrá tímová práca, zvládanie stresových situácií, časový manažment, schopnosť budovania sebamotivácie a riešenie problémov.

Streda, 17. máj 2023, bola síce upršaná, ale nám to neubralo z odhodlania vytvoriť príjemné prostredie pre všetkých hostí, ktorých sme pozvali. A tak sme spolu s klientskymi manažérmi pošty, učiteľkami odborných ekonomických predmetov  a kolegyňami z Obchodnej akadémie z Opavy (ČR), ktoré nás v rámci programu Erasmus + navštívili, nastúpili do autobusu smerom do obce Staré Hory. Po príchode Ing. Jána Krchňavého, ktorého žiaci tiež pozvali, po privítaní a úvodnom slove pani majsterky, ale aj po zhodnotení celoročnej práce samotnými žiakmi, čakalo na všetkých dopoludnie plné rôznych súťaží a hier. Milým prekvapením pre všetkých bol príchod pani zástupkyne Ing. Miriam Popovičovej a učiteľky Mgr. Kristíny Raganovej.

A mňa opäť zaujímali pocity a vnímanie podujatia samotnými žiakmi.  Tu je jedno z nich: „Keď som ešte nedávno počula slovo teambuilding, ani v sne by mi nenapadlo, koľko práce sa za ním skrýva. Keď sme sa od pani majsterky dozvedeli, že ideme organizovať teambuilding, veľmi sme sa potešili. Radosť a úsmev na tvári nám však opadli hneď, ako sme zistili, čo všetko treba urobiť. Spojili sme všetky hlavy dokopy a rozdelili si úlohy. Čím viac sa čas krátil a dni ubiehali, tým viac som začala  pociťovať stres a trému z toho, či sa všetko stihne pripraviť, a či všetko  dobre dopadne.

Nakoniec  nadišiel deň D.  Počasie nám síce neprialo, ale nevzdali sme – teambuilding s názvom „Vymeňme školské lavice za prírodu“ sme si naplno užili. Začali sme s realizáciou programu. Hneď zhurta svadobným kočom, kde sa naši dobrovoľníci poriadne zahriali a nabehali. Nasledovala súťaž študijných odborov – pravda alebo lož –  a tam sme si preverili poznatky spolužiakov o našej škole. Nasledovalo horúce kreslo, kde sme s malou dušičkou oslovili aj pána  Krchňavého. Vôbec sme sa nemuseli báť, pretože sa s radosťou tejto aktivity zúčastnil, a musím uznať,  že mu to išlo vynikajúco. Pri ďalšej aktivite sme využili iba neverbálnu komunikáciu – bez slov sme sa museli zoradiť od najmladšieho po najstaršieho člena a poviem vám, dalo nám to zabrať. Čas rýchlo utekal a pred nami bola posledná aktivita, ktorej sme dali názov zbližovanie odborov. Išlo o to, že dvaja dobrovoľníci si dali medzi čelá jablko a spolu museli drepovať tak, aby im nespadlo. Vďaka spoločnosti Geis SK, Zvolen, sme mohli každého súťažiaceho odmeniť aj darčekom. Potom sme sa už všetci s chuťou pustili do výborného guľášu, ktorý všetkým veľmi chutil. Nakoniec všetko dobre dopadlo a pohľad na našich usmievavých a spokojných hostí bol na nezaplatenie.  Som veľmi vďačná, že sme si mohli vyskúšať aj takýto spôsob organizovania vecí, ľudí… Poznatky a skúsenosti, ktoré som počas tohto podujatia nadobudla, určite ešte v budúcnosti využijem.“

Tak to sú slová Emy Vrábľovej z II. E. Spätnú väzbu sme dostali aj od Ing. Martiny Guřanovej a Ing. Miluše Klumpnerovej z OA a SOŠL Opava: „Středeční den, 17. května 2023, nám zpříjemnil workshop, na který nás pozvali žáci II. E a jejich vyučující. Žáci marketingu zhodnotili práci v předmětu odborný výcvik a představili vlastnoručně vyrobené výrobky, na kterých si vyzkoušeli nejen samotnou výrobu, ale také stanovení ceny. Měli také připravený zábavný program pro své spolužáky „pošťáky“. Počasí nám sice nepřálo, ale v penzionu ve Starých Horách vládla příjemná atmosféra a dobrá nálada. Zaujal nás nový rozměr hodnocení práce žáků díky zapojení odborníků z praxe. Načerpali jsme inspiraci a těšíme se, až některé nápady zavedeme do praxe v rámci výuky na naší škole. Děkujeme a přejeme mnoho úspěchů.“

Čaká nás síce ešte prezentácia tohto projektu, ale spoločne sme sa zhodli na tom, že to bola pekná bodka za prebratým učivom v tomto školskom roku a zároveň začiatok novej tradície na našej škole.

Autorka: Bc. Vlasta Vilhanová

Foto: Alex Burger, II. E