Študijne oddelenie: 048/4341 222
Štvrtáci  majú skúšku dospelosti za sebou

Štvrtáci majú skúšku dospelosti za sebou

Po týždni akademického voľna, ktoré maturanti využili na zopakovanie si učiva, prípadne doplnenie svojich vedomostí, sa v pondelok 22. mája 2017 o 07,40 všetci stretli v školskej jedálni. Trochu tichší a pozornejší ako inokedy si vypočuli príhovor Ing. Štefana Balogha, riaditeľa školy, v ktorom sa im snažil dať ešte niekoľko užitočných rád. Povedal im, že neexistujú žiadne náhody a to, čo vedia, aj preukážu. A ak sa im to náhodou nepodarí, nech sa poučia z vlastných chýb. Prezradil im aj to, že tréma ustupuje vedomosťami, a nakoniec im všetkým poprial veľa šťastia a úspechov. Veľa úspechov a šťastnú ruku pri ťahaní maturitných otázok im zaželala aj celoškolská predsedníčka maturitných komisií Mgr. Silvia Barcajová, a potom už nastal čas ukázať svoje vedomosti za zeleným stolom.

Počas celého týždňa členovia ôsmich maturitných komisií pozorne počúvali odpovede žiakov zo slovenského a anglického jazyka, ale tiež z odborných predmetov všetkých študijných odborov. Snažili sa pôsobiť pokojne a priateľsky a vytvoriť pozitívnu atmosféru, pretože tváre maturantov prezrádzali napätie, strach a trému. Veď predsa skúška dospelosti sa nekoná každý deň a pocit zodpovednosti prináša so sebou aj tieto „vedľajšie účinky“.   Mnohí odchádzali usmiati a spokojní, no našli sa aj takí, v tvárach ktorých sa odrážala nespokojnosť so svojím výkonom. Všetkým sa však na šatách zelenala stužka ako symbol nádeje a povzbudenia.

Skôr, ako sa s nimi rozlúčime, vám ponúkame vyjadrenia niektorých, ktorí sa určite zapíšu do histórie tejto školy.

Richard Kič, technik informačných a telekomunikačných technológií, majster sveta v halovom veslovaní vo svojej kategórii: „Prednedávnom sa skončilo naše posledné spoločné halové veslovanie na tejto škole. Mrzí ma jedine to, že už nebudem mať príležitosť reprezentovať našu školu a venovať sa tomu naplno – ako doteraz. Toto ma za celé štyri roky napĺňalo dobrou energiou a chuťou študovať na tejto škole. Z poslednej súťaže som mal pomaly slzy na krajíčku, nie preto, že sme nevyhrali 1. miesto, ale preto, že tým dňom sa to pre mňa skončilo. Dosiahli sme to, o čom sa nám ani nesnívalo. Sme najúspešnejšia škola a som na to veľmi hrdý.

Škola ma zaujala už na prvý pohľad a vedel som, že od nej môžem čakať len to dobré. A tak aj bolo. Naučil som sa tu mnoho vecí, či už profesionálnych, alebo do života. Celkom ma to zmenilo a hlavne internát, kde som sa naučil kus samostatnosti a školu som mal hneď po ruke. Pravdupovediac, vybral som si to, čo mi bolo súdené, a po druhých školách som sa ani neobzeral. Žiaľ, maturita je už za rohom a ja pevne verím, že sa všetko podarí presne podľa mojich predstáv. Bude mi to tu chýbať, hlavne ľudia, ktorých mám rád. Určite to nebude poslednýkrát, čo ich uvidím, keď budem odchádzať. Jednoducho tu mám vybudovaný vzťah k všetkému a ku každému. Som rád, že som tu mohol študovať a venovať sa tomu, čo ma bavilo. Som vďačný najmä učiteľom, ktorí mi dali do života to, čo budem potrebovať.“

Matúš Šimko, pracovník marketingu, víťaz školského kola Olympiády v anglickom jazyku, Finančnej olympiády a Súťaže o najlepší slogan, pravidelne odmeňovaný za vynikajúce študijné výsledky:

„Pôvodne som si vybral túto školu, ale dlho som uvažoval o prestupe ma OA. Len vďaka niektorým vyučujúcim a mojim spolužiakom som neodišiel, a napokon som sa ocitol vo štvrtom ročníku a teším sa z  toho, že práve tu. Počas štyroch rokov štúdia som získal mnoho skúseností a informácií. Niekto by možno povedal, že veľa z nich nikdy nevyužije, avšak moment pravdy nastal počas posledných pár minút pred vstupom do triedy, kde na nás čakal zelený stôl. Akademický týždeň ubehol ako voda. Mnohí z nás si počas neho uvedomili dôležitosť neustálej prípravy. Aj keď som sa počas tých štyroch rokov snažil, tréma bola veľká a obavy tiež. Svoje pocity však človek nie vždy ovplyvní, ale k zelenému stolu sa budem snažiť kráčať sebavedome a veriť, že budem mať šťastnú ruku pri ťahaní otázok. Som maturant, mám za sebou štyri krásne roky plné zážitkov a i keď nie vždy to bolo ružové, svoje rozhodnutie ostať na SOŠ IT neľutujem. Spoznal som tu mnoho skvelých ľudí a naučil som sa mnohým zručnostiam. Hlásim sa na vysokú školu a chcem pokračovať v štúdiu manažmentu. Ale vždy sa sem budem rád vracať.“

Simona Sroková, pracovníčka marketingu, víťazka školského kola Miss stredné školy:

„Marketing a ekonomika. Tento smer nebol presne to, čo som chcela študovať na strednej škole. Ale postupom času som si k tomu vybudovala cestu a som vďačná za všetky múdrosti, skúsenosti a tiež zručnosti, ktoré som získala od skvelých učiteľov a pani majsterky. Nie je to len obrovské množstvo teórie, ktorú do nás tlačia, ale skvelou výhodou je tiež aj možnosť jej využitia v praxi. A to nielen v škole, ale aj v reálnych firmách. Napriek tomu som pred učebňou, kde som mala maturovať, prežívala stres. A čo vlastne stres znamená, som pochopila vo chvíli, keď som si vytiahla otázku. Aj keď mi veľmi nesedela, zvládla som to. V tretom ročníku BBSK vyhlásil súťaž „Miss stredných škôl“, do ktorej sa mohlo prihlásiť každé dievča z našej školy. Prihlásila som sa aj ja a  nakoniec som vyhrala celú súťaž a postúpila som do krajského kola. Na prvé počutie sa zdá, že čo je na tom, postavíš sa a usmievaš sa. No naozaj som bola prekvapená, čo to všetko obnáša. Zodpovednosť, trpezlivosť, komunikatívnosť, optimizmus. Toto všetko patrí aj k vlastnostiam manažéra. Medzi súťažou a mojím odborom som našla skvelé prepojenie. Ešte si veľmi neuvedomujem, že na poslednú skúšku idem do školy poslednýkrát. No už teraz viem, že budem na školu spomínať len v dobrom. Dala mi mnoho a bude mi chýbať.“

Michal Šrobár, grafik digitálnych médií, víťaz krajského kola a tretí v celoslovenskom kole súťaže ZENIT v kategórii web dizajn:

„Uplynulo už niekoľko mesiacov od našej účasti na súťaži ZENIT, kde som spolu s mladším spolužiakom obsadil krásne 1. miesto v krajskom a 3. miesto v celoslovenskom kole tejto súťaže, a ja sa už pomaly, ale isto lúčim s touto školou. Boli to dobré časy a príjemné zážitky, čo som prežil so spolužiakmi v triede. Netreba zabudnúť ani na dobré učiteľky, učiteľov a majstrov, ktorí ma po celé štyri roky na tejto škole naučili mnohému z rôznych odvetí, či už to bola grafika, tvorba videí a modelovanie 3D objektov, základy vytvárania počítačovej hry a, samozrejme, nemohli chýbať ani web stránky, ktorých tvorbu mám najradšej a venujem sa jej aj vo voľnom čase. Táto škola mi dala do života veľa a dobré základy, na ktorých môžem v budúcnosti stavať. Keby som sa mal rozhodovať znovu, opäť by to bola táto škola.“

Všetkým našim štvrtákom prajeme veľa šťastia.

 

Autorka: Bc. Vlasta Vilhanová

Foto: Mgr. art. Peter Lukáč

Bc. Miloslav Lichý

 

GDM Blog - Aktuality z novýh médií

PM Blog - Aktuality

Dnes je
20.07.2018
a meniny má Ilja
Srdečne gratulujeme a prajeme veľa študentských úspechov.

Venujte nám 2 %

Milí zamestnanci, rodičia a priatelia našej školy,

aj vy môžete podporiť Strednú odbornú školu informačných technológií. Každý jeden z vás môže prispieť. Stačí, ak vyplníte vyhlásenie, ktorým poukážete 2 % zo zaplatenej dane práve nášmu združeniu. Tlačivo s vyplnenými údajmi nášho združenia máte v prílohe tohto listu.

2 % z dane môže združeniu poukázať každý, kto má príjem. Chceli by sme vás preto poprosiť, aby ste sa o možnosti pomôcť našej škole porozprávali aj vašim blízkym (rodine, priateľom).

pdf

Kontaktujte nás

V prípade akýchkoľvek otázok  nás kontaktujte:

 

Nájdite nás

Sme aj na sociálnych sieťach. Buď s nami v kontakte a klikni.