Európska noc výskumníkov 2017 v ESC Banská Bystrica

Dňa 29. 09. 2017 sa v nákupnom centre v Banskej Bystrici o desiatej hodine slávnostne otvoril festival Európska noc výskumníkov.

Keďže ide o výnimočnú udalosť, pán učiteľ Slotta vymyslel, že by sme na tomto podujatí určite nemali chýbať. O 10:30 sme vyrazili spred školy a vybrali sa smerom k Európe. O pár minút sme boli v nákupnom centre, ktoré bolo preplnené zvedavcami a žiakmi škôl z rôznych kútov Slovenska.

V Európe sme okrem obrovského davu ľudí videli stánky z rôznych oblastí vedy a techniky. Vystavovatelia boli z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, zo Žilinskej univerzity a z rôznych vzdelávacích inštitúcií a podnikov, ktoré sa len tak často nevidia. Zaujímavým príkladom na zostavu stánkov je stánok Atómových elektrární Mochovce, v ktorom sme videli vykurovacie palivo, ktorým kúria v reaktoroch priamo v Elektrárňach. Táto hmota vaľká ako jeden palec nahradí okolo 400 kg uhlia alebo 60 kg dreva.

Videli sme mnoho chemických pokusov, ako napríklad s neviditeľným písmom, čo sme si mali šancu aj vyskúšať, a ešte rôzne stánky s technikou, ako sú napríklad tlmočnícke kabínky. No najväčším údivom pre mňa bolo, ako jeden z vystavovateľov vedel lietať s dronom asi 5 cm nad hlavami ľudí pri rýchlosti viac než 30 km/h, a to v uzavretom priestore, v ESC.

Bola to super skúsenosť pre celú triedu a boli by sme radi, keby si na budúci rok pán profesor vybral opäť práve nás.

Autor: Ronald Segeč, I. D

Foto: Ronald Segeč, Mgr. Miroslav Slotta