Exkurzia – veľtrh vysokých škôl GAUDEAMUS

Dňa 28. 9. 2017 sa štvrtáci našej školy zúčastnili exkurzie s názvom Gaudeamus, ktorá bola zameraná na výber jednotlivých vysokých škôl a iných možností pomaturitného štúdia.

Na výstavisko sme prišli práve včas. Prednášku začala Žilinská univerzita. O túto univerzitu je v radách našich študentov vždy veľký záujem. Potom žiaci dostali na výstavisku rozchod a sami si mohli zistiť informácie v konkrétnych stánkoch jednotlivých vysokých škôl. Mnohí využili aj služby kariérneho poradenstva, kde si mohli spraviť testy profesijnej orientácie.

Učitelia, ale aj študenti vysokých škôl boli veľmi milí, našim žiakom trpezlivo odpovedali na každú otázku a rozdali im rôzne propagačné materiály. Svoje štúdium prezentovali na výstave nielen školy zo Slovenska, ale aj z Česka, Dánska, Švédska a Veľkej Británie. Žiakov, ako každý rok, najviac zaujalo štúdium v Dánsku. Láka ich hlavne spôsob štúdia, možnosť privyrobiť si priamo v praxi v rámci štúdia na škole, ako aj to, že štúdium je bezplatné.

Žiaci sa, samozrejme, rozhodovali aj podľa odborov. Pracovníkov marketingu a poštových manipulantov zaujali školy ekonomického a marketingového zamerania. Najviac sa im pozdávalo štúdium manažmentu na Prešovskej univerzite. Grafici uprednostňovali školy v Českej republike zamerané na dizajn a grafiku, mechanikov počítačových sietí a technikov lákali hlavne školy s IT odbormi.

Naši štvrtáci odchádzali z Nitry plní nových informácií. Niektorí sa už dokonca rozhodli a iným táto exkurzia nasadila chrobáka do hlavy. Držíme im všetkým palce, aby ich konečné rozhodnutia boli pre nich tie najlepšie.

Autorka článku: Ing. Katarína Rusnáková

Autorka fotiek: Dominika Neuschlová IV. A