Prváci v galérii

Žiaci prvého ročníka odboru grafik digitálnych médií navštívili edukatívnu výstavu s názvom Od bodu k pamäťovej stope v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici. Témy a učivo, ktorému sa venujú teoreticky i prakticky v začiatkoch štúdia, tak bolo doplnené o zážitok z prezentácie v galérii. Bod, línia, škvrna, plocha, farba, objem ako základné výtvarné vyjadrovacie prostriedky tu mali žiaci možnosť sledovať v dielach domácich i zahraničných výtvarníkov z rôznych období a v rozličných žánroch. Výnimočnosťou výstavy však bola jej interaktivita, ktorú všetci ocenili. Spočívala vo vytváraní plošných a priestorových kompozícií, v pochopení perspektívy ako zobrazovacieho princípu či vzťahov medzi farbami. Žiaci manipulovali s magnetickými fóliami, drevenými tvarmi inšpirovanými konkrétnou vystavovanou kresbou, gumičkami – líniami, ktorých upevňovaním vypĺňali priestor v nadrozmernej kocke. Ich pozornosť priťahoval najmä stôl so železnými pilinami a magnetmi, ktorý hravou formou umožňoval kresliť netradičným materiálom.

Mnohí navštívili priestory galérie vôbec prvýkrát a mentálna interaktivita sa prejavila v podobe podnetnej diskusie o zmysle umenia a niektorých umeleckých druhoch. O tom, čo sa skrýva za tým, keď povieme, že sa nám niečo páči, alebo práve naopak...

13.12.2017
a meniny má Lucia