Varovanie

JUser: :_load: Nemôžem načítať používateľa s ID: 50

Sample image

Logo design a corporate identity je oblasť, ktorá ma veľmi zaujíma. Niekedy dokážem hodiny stráviť na internete prezeraním si portfolií rôznych kreatívnych štúdií, agentúr alebo čitaním blogov z tejto oblasti. Často sa mi stáva, že narazím na podobnosti v spracovaní identít alebo logotypov. Niekedy je táto podoba menšia, inokedy sa zdá akoby išlo o plagiát. Keďže ja sám som tvorca logotypov a identít, viem že niekedy môže ísť o podvedomé kopírovanie niečoho čo ste niekde videli. Už sa mi stalo, že som vytvoril logo a za pár dní som našiel niečo podobné na internete. Samozrejme, že nič také by som úmyselne von nevypustil, ale môže sa stať, že na to prídete, až keď je neskoro alebo nato neprídete vôbec. Stáva sa aj to, že človek vytvorí niečo čo sa podobá na už existujúci dizajn úplne náhodou. V tomto článku Vám chcem ukázať podobnosti, ktoré ma osobne veľmi zaujali. Ide o dva slovenské dizajny, ktoré sa mi veľmi podobajú na iné, vytvorené mimo slovenska. V prvom prípade ide o veľmi pekné logo TATRA TEA, ktoré je súčasťou nového obalu tohto alkoholického nápoja, za ktorý jeho autorka získala veľa ocenení doma i v zahraničí. Je to naozaj podarený redesign so všetkým čo k tomu patrí. Ale keď som to logo videl prvý krát, prvé čo ma napadlo bolo - UNILEVER. Logo tejto spoločnosti od agentúry Wolff Olins má s logom Tatra Tea niekoľko spoločných znakov. Oba logotypy tvoria začiatočné písmená názvu, ktoré sú vyskladané zo symbolov charakteristických pre daný produkt resp. spoločnosť. Dvojička logotypu DPOH pochádza z USA. Agentúra Pentagram vytvorila logotyp a identitu THE GAME IS IN US, pre účely kandidatúry USA na usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2018 resp. 2022. Veľmi podobná "skladačka" písmen s totožnou farebnosťou. Môže byť toto náhoda? Keď sa nad tým zamyslím - keby som kopíroval poskladané logo od tak známej agentúry ako je Pentagram, určite úplne zmením farebnosť. Ak je logo DPOH naozaj okopírované, tak je to veľká drzosť. Keďže sa mi nepodarilo zistiť dátumy od kedy sa tieto logotypy používajú, je tu aj tá možnosť že kopíroval Pentagram. Aj ked asi dosť malá :-) Ak máte informácie ohľadom loga DPOH - tvorca, dátum vzniku, cena atď., budem rád ak mi tieto údaje napíšete do diskusie pod článkom. Podobností logotypov, či už úmyselných alebo neúmyselných je samozrejme veľmi veľa. Pri tých množstvách rôznych dizajnov, ktoré vznikajú každý deň sa tomu netreba čudovať. Ale samozrejmeproti úmyselnému kopírovaniu a porušovaniu autorských práv treba niečo robiť. Obľúbeným logom plagiátorov je napr. logotyp STARBUCKS COFFEE. Mojim najnovším objavom okopírovaného loga Starbucks je logo nového fast foodu v nákupnom centre Eurovea - SANDWICH HOUSE. Tu sa už nemá zmysel zamýšľať nad tým, či je to úmysel alebo nie. Kopírovanie loga Starbucks je téma, ktorá sa často diskutuje na rôznych blogoch a každý kvalitný, zodpovedný a kreatívny dizajnér sa tejto podobnosti musí vyhnúť. Napriek tomu si nemyslím, že ide o kopírovanie. Možno je tam určitá nevedomá inšpirácia - ťažko povedať, ale podobných logotypov, vyskladaných z prvkov symbolizujúcich vlastnosti alebo zameranie spoločnosti, či produktov je vo svete viacej. Mne sa ale vždy, keď vidím v obchode Taranský čaj automaticky vybaví Unilever:-) Čo si o tejto podobnosti myslíte vy? Je to len moja profesionálna deformácia? :-) Druhá podobnosť logotypov je tak výrazná, že sa mi nechce veriť že je neúmyselná. Logotyp mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava sa mi páči, je jednoduchý, jasný a pekne farebný :-). Komunikačné materiály ako www stránky, billboardy a atď. majú ucelenú nezameniteľnú identitu, ktorá nie je možno ničím prevratná, ale na slovenské pomery, aspoň pre mňa, nadpriemerná.

18.10.2017
a meniny má Lukáš