warning

JLIB_USER_ERROR_UNABLE_TO_LOAD_USER

Sample image

V nasledujúcom článku predstavujem časť z unikátnej fotografickej tvorby českého konceptuálneho fotografa a umelca Jižího Šiguta.

Ostravák Jiží Šigut je známy a jedinečný práve svojím netradičným poňatím fotografie bez použitia fotoaparátu a filmu. Jeho tvorba je dobrodružným a hravým experimentom, často s využitím prvku náhody. V 80. rokoch ho úplne prestalo zaujímať, čo na svojich snímkach nakoniec nájde. Tmavé, svetlé, prekreslené, hmlisté… Všetko dopredu prijaté. Skončil s fotografovaním vecí a začal fotografovať úseky času. Jeho  rozmerné snímky z obdobia deväťdesiatych rokov z cyklu Záznamy boli realizované na svetlocitlivých papierových archoch, mali rozmer až 1x1,5m. Vznikajú minimalizáciou fotografického procesu s vylúčením fotoaparátu a filmu, sú predovšetkým záznamom rôznorodých prírodných procesov – diania pohybu živej i neživej prírody, ktorú navštevuje ako tichý nočný pozorovateľ.

„Šigut papier necháva v prírode. Necháva ho ležať , necháva ho dozrieť , necháva ho nerušene snívať. Nezasahuje.“ Volí len dobu trvania a miesto. Postupuje tak asi od roku 1990. Dovtedy ešte používal fotoaparát a pracoval s jednotlivými políčkami filmu, do ktorých sa mu však neraz "zmestila" celá dlhá prechádzka alebo jazda vlakom. Už skoro pätnásť rokov sa obmedzuje na to, že si so sebou berie priamo fotografické papiere a nosí ich do prírody, kde ich rozkladá po zemi, podsúva pod lístie a pod trsy trávy, pod kamene, pod hladinu tône alebo pod vodopád a dokonca aj pod rozkladajúce sa zvieracie telá ( napríklad ,,18 dní zániku hada“ z roku 1993 ). Deje sa to väčšinou po tme. Po niekoľkých dňoch alebo týždňoch, keď si Šigut (opäť za tmy) príde zobrať svoje papiere, sú vystavované priamemu svetlu - z hľadiska fotografov teda trvalo znehodnocované. Šigut však nepoužíva vývojku, používa iba ustaľovač, takže papiere mu nesčernejú . Sotva z nich ustaľovač stiahne zašednutú povrchovú vrstvu, rozžiari sa netušenými a často až ohnivo jasnými farbami. Priznajú život, ktorým po celú tú dobu žili a stopy všetkých pohybov, ktoré cez ne prebehli, odrazy všetkých oblôh, denných i nočných, ktoré sa nad nimi vystriedali. To, čo vsiaklo do ich citlivej vrstvy, je čas. Zhustený, navrstvený a predsa tajomne priehľadný čas. Neviditeľná prísada, ktorá úplne mení pôsobenie všetkých tvarov a farieb.

Pretože je to čas, ktorý nie v jednom okamihu zastavený, ale akoby do jedného jediného okamihu sústredený, premenení sa už skoro na to, čomu sme zvyknutí hovoriť večnosť. Hovorím , že "sme zvyknutí“, hoci sa tu hovorí o takom nápore času, kde asi nie je čas zvyknúť si na čokoľvek. Ak sa pozeráš na lístie, na trávy , na ruky alebo tváre , je to vždy prvýkrát . A fotografický papier o tomto sníva rovnako ako ty sám.

Vo večnosti všetko vidíš inými očami. http://www.typlt.cz/index.php?content=t0406-sigut-papir (1994) Vyšlo v časopise Host , 6/2004, č. 6, 15. 6., str. 39.

Jiří Šigut dodává:

Jsem fascinován možností fotopapírů věrně zobrazit a následně uchovat pomíjivé. Zaznamenat procesy a živly trvající miliony let, které vnímal i první člověk. Mým pocitům často chybějí slova, ale zůstávají papíry s nepatrnými záznamy pohybu větru, plynutím vody, spadnutým listem - s otiskem světa.“

Ďalšie odkazy na J. Šiguta:

19.08.2017
a meniny má Lýdia