Varovanie

JUser: :_load: Nemôžem načítať používateľa s ID: 42

Chyba

[sigplus] Kritická chyba: Priečinok obrázkov sutaze/camera_obscura/1A-1sk sa predpokladá ako relatívna cesta k základnému priečinku obrázkov špecifikovanom v administrátorskom rozhraní.

Sample image

Študentské práce vyhotovené na workshope v stredoslovenskej galérii v spolupráci s lektorkou Bc. Jankou Gamcovou.

Princíp

Camera obscura je v princípe schránka, (môže dosahovať aj veľkosť miestnosti) s otvorom na jednej strane. Svetlo z vonkajšej scény po prechode otvorom dopadne na konkrétne miesto na protiľahlej stene. Premietalo sa na papier takže maliar mohol obraz jednoducho obkresliť. Výhodou tejto techniky bolo zachovanie perspektivity a realistickosť výsledného obrazu.

S opísaným aparátom bol premietaný obraz vždy menší než v skutočnosti a bol prevrátený hore nohami.

{gallery slider=boxplus.carousel}/sutaze/camera_obscura/1A-1sk{/gallery}

{gallery slider=boxplus.carousel}/sutaze/camera_obscura/1A-2sk{/gallery}

{gallery slider=boxplus.carousel}/sutaze/camera_obscura/1B-1sk{/gallery}

{gallery slider=boxplus.carousel}/sutaze/camera_obscura/1B-2sk{/gallery}

{gallery slider=boxplus.carousel}/sutaze/camera_obscura/1B-3sk{/gallery}

História camery obscury

• 5. storočie pred Kr. -čínsky filozof Mo Ti opísal princíp javu, pri ktorom svetlo prechádza malým otvorom a tmavej miestnosti a vytvorí obrátený obraz predmetu pred otvorom.
  • 350 pred Kr. Aristoteles opísal princíp camery obscury.
  • 1020 - Arabský fyzik, matematik a filozof Muhammad ibn al-Hasan ibn al-Hajtham známy ako Alhazen sa zaoberal lomom a odrazom svetla a šošovkami. Používal pritom dosku s dierou pred ktorou vyrovnal sviečky. Obraz sa premietal na druhej strane dosky a zakrývaním sviečky zistil,že obraz ľavej sviečky sa sa premieta v pravo, z čoho odvodil ze svetlo sa šíri priamočiaro.Arabi používali v astronómi na určenie polohy slnka alebo slnečného zatmenie prístroj nazývaný camera obscura.
  • 1545 - V diele De Radio Astronomica et Geometrica holandský astronóm Regnie Gemma Frisius uverejnil prvý nákres camery obscury
  • 1485 – Leonardo da Vinci popísal vo svojom spise Codex Atlanticus (na ktorom pracoval v rokoch 1478-1519) praktické pokusy s využitím javu, ktorý nazval camera obscura čiže temná miestnosť, a na základe týchto pokusov odvodil vzťah medzi funkciou oka a perspektívou.
  • 1550 - Girolam Cardan zabudoval do vstupného otvoru camery obscury sklenú šošovku a tím výrazne zjasnil prenášaný obraz.
  • 1550 – Gemma Frisius vsadil šošovku do vstupného otvoru camery obscury, aby zvýšil svetlosť..

a meniny má Branislava