Študijne oddelenie: 048/4341 222
Mgr.art. Matej Opálený

Mgr.art. Matej Opálený

utorok, 12 jún 2018 10:41

Výpadok stravovacieho systému

Milí rodičia a žiaci,

touto cestou sa Vám chceme ospravedlniť, pretože z dôvodu výpadku systému sa dnes 11. 06. 2018  nedali nahodiť kredity do stravovacieho systému.

Za pochopenie ďakujem.
p. Dobríková
školská jedáleň

V dňoch 11. - 13. apríla 2018 sa uskutočnilo celoslovenské kolo 20. ročníka Olympiády ľudských práv v dedinke Omšenie pri Trenčíne a nechýbala tam ani naša škola, ktorú reprezentoval Tomáš Krjak z III.E triedy.  Prepracoval sa tam postupne, najskôr bol najúspešnejší v školskom kole, čo mu zaručilo postup do krajského kola, kde potvrdil svoje kvalitné výkony a postúpil do celoslovenského kola. Treba spomenúť, že do celoslovenského kola sa podarilo spomedzi všetkých škôl na Slovensku postúpiť len trom odborným školám,  z banskobystrického kraja našej ako jedinej.

Celoslovenská súťaž sa skladala z dvoch častí, a to riešenie modelových situácií, kde bolo základom správne odhadnúť situáciu, vedieť, ktorá strana porušila koho práva a navrhnúť správne opatrenie k tomu, aby tieto práva neboli naďalej porušované. Témy sa týkali hlavne oblasti práva na slobodu, práva na slobodné voľby, menšinového práva a podobne. Druhou časťou súťaže bola obhajoba vopred pripravených úvah. Súťažilo sa v 3 skupinách, pričom traja najlepší postúpili do finálovej dvanástky.

Našu školu na celoslovenskom kole reprezentoval žiak III.E triedy, Tomáš Krjak :


„Súťaž sa mi veľmi páčila. Spoznal som veľa úžasných ľudí, s ktorými som v kontakte dodnes. Veľmi si cením prípravu organizátorov, že nám dali možnosť stretnúť sa s významnými osobnosťami z oblasti slovenskej politológie a žurnalistiky, ktorí s nami diskutovali na večerných seminároch a workshopoch. Je to pre mňa veľmi pekná spomienka a urobím všetko preto, aby som sa do celoslovenského kola dostal aj budúci rok, tentokrát   šťastie nestálo na mojej strane, keďže sa mi len o chlp nepodarilo postúpiť do finálovej dvanástky.“

Autor: Mgr. Tomáš Trudič, PhD., koordinátor ľudských práv

 

Jedni odchádzajú, iní prichádzajú. Zatiaľ, čo piatok 11. 5. 2018 patril štvrtákom a ich rozlúčke so školou, pondelok 14. 5. 2018 prichádzali tí, ktorí chcú zaujať ich prázdne miesta v laviciach – deviataci zo základných škôl z takmer celého Slovenska.

                Aj tento rok  nás zaujímalo, čo ich na našu školu privádza a prečo sa rozhodli pre štúdium práve na Strednej odbornej škole informačných technológií, a tak sme sa ich na to opýtali.  Je ráno,  krátko pred ôsmou hodinou a pred školou už stretávame len rodičov. Žiaci sa odobrali do tried, v ktorých ich práve čaká 20 testových otázok zo slovenského jazyka. Rodičia Jána Bartíka z Krupiny prišli aj so starším synom.  Ich mladší syn sa rozhodol podať prihlášku na našu školu a to hneď na dva študijné odbory  - mechanik počítačových sietí a grafik digitálnych médií. Ako ste spokojní s výberom vášho syna?  „Bol na burze povolaní a hneď sa rozhodol. Veľmi sa teší na štúdium na vašej škole, je to jeho sen a my dúfame, že sa mu splní,“ odpovedajú zhodne rodičia.

                Presúvame sa do budovy D1. Kolegyne Ing. Karolína Hukelová a Ing. Monika Maruškinová od každého žiaka prijmú návratku, privítajú ho a poskytnú mu všetky potrebné informácie. Práve k nim prichádza aj zástupkyňa riaditeľa školy, Ing. Miriam Popovičová. Využívame príležitosť a pýtame sa jej na to, aký bol záujem o štúdium na našej škole tento školský rok? „Prihlášky na obidva termíny si podalo až 437 deviatakov. Je to viac ako po minulé roky a my sa tomu veľmi tešíme. Teší nás aj to, že oveľa viac žiakov sa hlási na dva študijné odbory práve k nám.“

                Na každom poschodí kolegovia usmerňujú prichádzajúcich žiakov a my prichádzame pred učebňu na prvom poschodí, kde už čaká Tibor Budinský zo ZŠ Dráčik z Banskej Bystrice. Na otázku, či má z prijímacích pohovorov strach, zavtipkoval, že má strach z toho, že mu nikto neotvorí učebňu. Hlási sa   na odbor grafik digitálnych médií a naša škola sa mu páči oveľa viac ako ostatné.

                Na schodisku oslovujeme Rebeku Moravčíkovú z Liptovských Revúc a Timeu Fridrichovú z Hontianskych Moraviec, ktoré sa práve zoznámili. Obidve chcú byť grafičky a o škole sa dozvedeli z internetu. Hľadali niečo kreatívne, ale aj umelecké zároveň, a práve to rozhodlo o ich výbere. Sú presvedčené, že práve tento odbor im poskytne mnoho možností do budúcnosti.

                Predierame sa plnými chodbami k učebni č. 209. Mgr. Vierka Roštárová tu práve privítala 26 chlapcov a usadila ich podľa presného zasadacieho poriadku. Dvaja sa nedostavili.  Dva varianty odpoveďových  hárkov, ktoré im rozdala, doplnila pokynmi a v triede zavládlo ticho. Žiaci sa ponorili do práce a my potichúčky vychádzame. Na chodbe čaká na svojho syna Matúša Koseca jeho matka. Hlási sa na odbor mechanik počítačových sietí, ale aj na obchodnú akadémiu. Ona mu drží palce, aby sa dostal práve k nám.

                O 08,45 hod. odovzdávajú svoje odpovede poslední žiaci a pred matematikou ich čaká polhodinová prestávka. Opäť sme ju využili na rozhovory s rodičmi, ale hlavne žiakmi, ktorí už majú jednu časť skúšky za sebou. Veríme, že úspešne. Rodičia nášho ďalšieho budúceho grafika Samuela Batisa z Brezna, ktorý má prihlášku aj na SPŠ JM v Banskej Bystrici, vedia, že ich syn bol na prijímačky pripravený. Aj Samuel sa vyjadril, že otázky zo slovenského jazyka neboli ťažké a dúfa, že rovnaká bude aj skúška z matematiky.  „Mal som priemer 1,5 a dúfam, že ma prijmú. Vaša škola má odbor, ktorý ma baví najviac z ponúk všetkých škôl,“  dodáva na záver.

                Zuzana Babíková z Martina prišla v sprievode svojej sestry a sesternice. Už na Burze stredných škôl v Martine sa rozhodla, že pôjde študovať grafiku digitálnych médií, pretože ju zaujal nielen odbor, ale aj škola ako celok.   A čo prijímačky? „Učím sa dobre a otázky zo SJL sa mi nezdali ťažké. Bolo to fajn a aj pred matematikou sa snažím byť bez stresu.“

                Laura Petrásková zo Šiah chce byť mechaničkou počítačových sietí. Prečo práve tento „chlapčenský odbor“? „Toto je jediná škola, ktorá ma zaujala a veľmi ma baví programovanie. Slovenčina sa dala prežiť, ale pred matematikou mám strašné pocity.“  Držíme palce a veríme, že sa jej to podarí.

                Na skúšky z matematiky čaká aj pätica dievčat. Lucia Púpavová z Malachova, ktorá sa hlási na odbor klientsky manažér pošty, prezradila, že ju zaujal nielen odbor, ale aj škola. Jej nové kamarátky Simona Mesiarová zo Zázrivej, Natália Turisová z Podbrezovej, Kristína Makovníková z Lopeja a Tatiana Vozárová z Hlohovca sa chcú stať pracovníčkami marketingu a tiež si nevedia predstaviť štúdium na inej škole. Naša škola ich zaujala už počas Dňa otvorených dverí a sympatický im bol hlavne vzťah učiteľov a žiakov. Preto sa chcú stať súčasťou tohto diania.  Všetky sa zhodli na tom, že čakali, že to bude ťažšie a matematiky sa boja menej, pretože si všetky robili testy na webovej stránke našej školy a bez problémov ich zvládli.

                O desiatej prijímacie skúšky končia. Žiaci majú za sebou aj skúšku z matematiky a my stretávame opäť Lauru Petráskovú z Levíc, ktorá nám hneď oznamuje, že matematika bola strááášne ťažká.   Aj Aurelius Hamar a Sebastián Hutňan, obidvaja tiež z Levíc, si myslia, že ťažšia ako  slovenský jazyk bola matematika. Zdalo sa im, že tam bolo veľa rovníc, no dúfajú, že im to vyjde. Veď okrem grafiky si podali prihlášku aj na technika informačných a telekomunikačných technológií, a preto si skúšku zopakujú ešte vo štvrtok.

                Matej Varga zo ZŠ v Tornali si myslí, že skúška zo slovenčiny bola ťažšia, aj keď by uvítal viac času aj na matematiku. Chce byť mechanikom počítačových sietí a naša škola ho veľmi oslovila už počas Dňa otvorených dverí. Povedal nám, že „je to pekná a dobre vybavená škola.“

                Zastavíme sa aj pri trojici chlapcov Erikovi Chabanovi  a Matúšovi Rybárovi zo Zvolena a Ondrejovi Krutkovi z Krupiny. Všetci si vybrali odbor mechanik počítačových sietí. Aj im sa zdala slovenčina ľahšia. Nedostatok času a stres spôsobili, že na matematike si aj zatipovali. Napriek tomu veria, že im to vyjde.

                Brány našej školy opúšťajú poslední uchádzači o štúdium. Prvý termín prijímacích pohovorov majú už za sebou. Mnohí z nich sa však vo štvrtok vrátia, pretože obidve prihlášky si podali k nám.  A my ich tu opäť radi privítame. Potom už budú čakať len na rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí na štúdium. Všetkým prajeme veľa šťastia.

Autorka: Bc. Vlasta Vilhanová

Foto: Mgr. art. Peter Lukáč 

 

Dňa 26. 04. 2018 Ing. Jana Crmanová z OVB Allfinanz Slovensko priblížila žiakom IV. E/PM  formou prezentácie nebankové finančné inštitúcie, medzi ktoré patria aj investičné a podielové fondy, penzijné (dôchodkové) fondy. Vysvetlila im rozdiely medzi I., II. a III. pilierom starobného dôchodkového sporenia.

Nasledujúci týždeň, konkrétne 03. 05. 2018, navštívili žiaci kanceláriu OVB Allfinanz Slovensko, kde si mali možnosť zahrať hru „Finančná sloboda“. Hra simuluje slovenský trh. Hráči prechádzajú v hre rôznymi životnými situáciami a usilujú sa dosiahnuť stanovené ciele. Získavajú skúsenosti z 30 rokov aktívneho života a postupne prichádzajú na to, čo mali robiť lepšie a aký vplyv mali ich rozhodnutia na ich celkovú dosiahnutú finančnú situáciu.

Finančná hra žiakom priniesla okrem zábavy skúsenosti, ako získať kontrolu nad svojimi financiami, poznať chyby, ktorým sa môžu počas života vyhýbať, naučiť sa rozoznávať drahé a nepotrebné finančné produkty.

Autorka článku a foto: Mgr. Ľudmila Weissová

 

AMFO 2018 je označenie najprestížnejšej celoštátnej súťaže amatérskej fotografickej tvorby v rôznych vekových kategóriách, do ktorej sa úspešne zapojili aj naši žiaci z odboru GDM. Porotcov súťaže zaujala netradičná fotografická tvorba našich žiačok z II.B Zuzany Lišuchovej, Simony Višnákovej a Veroniky Salákovej, ktorých fotografie vybrali do regionálneho kola. Súťažilo sa v troch kategóriách čierno-biela fotografia, farebná fotografia a multimediálna prezentácia, a fotografie museli mať navyše výstižné názvy. Kritériá hodnotenia fotografií boli pomerne rozsiahle a podrobné, celkovo sa prihliadalo na umelecko-tvorivé,  technické a odborné oblasti. Vystavené fotografie sme obdivovali na výstave v komornej sále SOS za doprovodu a odborného lektorátu Mgr. Miroslava Zaťka. Až na výstave je možnosť uvedomiť si oveľa hlbšie mnohé nedostatky, ktoré si človek predtým nevšimne a pritom sú veľmi dôležité pre nasledujúci rozvoj v danej oblasti.

AMFO je celoštátna postupová súťaž v amatérskej fotografii a je najstaršou a najprestížnejšou súťažou a zároveň vrcholným podujatím tohto druhu na Slovensku. Jej počiatky vedú do 60. – 80. rokov 20. storočia, spoločne s českou súťažou v tradícii pokračuje dodnes. Súťaž je určená deťom, mládeži a dospelým, nie je tematicky zameraná, ani vymedzená, a preto sú zaujímavé rozmanité tvorivé prístupy jednotlivých autorov. Hlavným cieľom súťaže je nadobúdanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko-odborný rast jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie umeleckej tvorby v oblasti amatérskej fotografickej tvorby.

Aj napriek tomu, že fotoaparát má dnes skoro každý, málokto prostredníctvom neho vie hlbšie vyjadriť myšlienku a umelecky ju podať divákom. Aj súťaže a výstavy sú pre žiakov veľmi dobré skúsenosti, pri ktorých si častokrát hlbšie uvedomia veľa podstatných okolností okolo fotografie... Vyzývame preto aj ostatných našich žiakov, ktorí zaváhali či nestihli. Šťastie môžu skúšať na budúci rok znovu.

Sme veľmi radi z úspechu našich šikovných žiačok a bez ohľadu na to, ako v regionálnom kole uspejú, im želáme veľa kreativity, trpezlivosti a úspechov v ďalších projektoch nielen v oblasti fotografie. Určite našim skvelým žiačkam  zo srdca prajeme nech sa ich fotky prebojujú až do celoštátneho kola.. Všetky fotografie, ktoré postupujú do regionálneho kola, si môžete pozrieť v Komornej sále SOS na Dolnej ulici 35 v Banskej Bystrici, a to do piatku 4. 5. 2018.

Autor: Mgr. art. Peter Lukáč

 

Výstavisko Agrokomplex v Nitre vítalo aj tento rok svojich návštevníkov na prestížnej výstave stredných odborných škôl z celej republiky Mladý tvorca 2018, ktorá sa konala v dňoch 26. – 27. apríla 2018. Pre nás bola opäť možnosťou čo najlepšie prezentovať našu školu. Súťažili sme o cenu ministra hospodárstva Slovenskej republiky v súťaži „Inovácia a technická tvorivosť.“ Aj tento raz sme boli úspešní a sériu predchádzajúcich ocenení z rokov 2012 až 2017 sme rozšírili o ďalšie, v poradí už piate! Na tento úspech a v poradí už tretie víťazstvo sme právom hrdí. Výstava Mladý tvorca podporuje stredoškolské odborné vzdelávanie, najmä systém duálneho vzdelávania a vytvára priestor pre spoluprácu stredných odborných škôl a zamestnávateľov a tento rok sa konala už po 26-krát.

Hlavnú cenu sme opäť získali v kategórii elektrotechnika a energetika. Tentoraz porotu najviac zaujal a zároveň ocenila projekt štvorice šikovných spolutvorcov žiaka Mareka Krausa a majstrov Ing. Petra Turanského, Mateja Mazúcha a Mgr. Martina Popoviča pod názvom „IoT ako bežná súčasť nášho života“. Týmto zaujímavým projektom odbornej komisii prezentovali praktické využitie internetu vecí -  IoT – Smart City -  na meranie energií a snímanie vybraných veličín pre firmu Slovanet cez rádiovú sieť LoRaWAN. Projekt to určite nebol ľahký, no nie pre šikovných a trpezlivých tvorcov, ktorí nepoznajú nijaké prekážky a svoju prácu berú  ako výzvu. Myslím, že spoločnosť  Slovanet, ktorá bola objednávateľom projektu, je s  výsledkom veľmi spokojná. Rovnako sme boli poctení ocenením za najlepší prezentačný stánok, ktoré sme získali tiež už po druhýkrát. Vystavované súťažné produkty, ale  aj iné technológie, boli stredobodom pozornosti viacerých ľudí, počnúc študentmi,  cez predstaviteľov rôznych organizácií a firiem až po členov hodnotiacich komisií, ktorí sa so záujmom pristavovali a diskutovali. Navštívil nás aj predseda BBSK pán Ján Lunter  a zástupcovia oddelenia školstva a kultúry úradu BBSK, ktorí si našli čas aj na dlhší rozhovor s našimi žiakmi a zástupcami školy. Okrem študijných odborov technik informačných a telekomunikačných technológií, mechanik počítačových sietí  sme prezentovali aj práce študijného odboru grafik digitálnych médií. Medzi tie najzaujímavejšie patril fotoateliér,  3D skenovanie a tiež 3D tlač. Deň obohacoval záujem verejnosti, najmä množstvo mladých študentov, ktorí sa pristavovali, kládli zvedavé otázky a diskutovali o technológiách a vystavovaných výrobkoch. Aj vďaka nim ubiehal čas veľmi rýchlo  a nikto z nás  sa nenudil.

Touto cestou ďakujeme spolutvorcom projektu „IoT ako bežná súčasť nášho života“ vrátane pracovníkov firmy Slovanet, ktorí nás podporili cennými radami. Poďakovanie patrí aj vedeniu našej školy a všetkým žiakom, ktorí svojou účasťou v stánku podporili úspešnú prezentáciu našej školy na súťaži Mladý tvorca 2018.

Veríme, že ani tohtoročné ocenenie nebolo posledné a  v získavaní ocenení v tejto prestížnej súťaži budeme naďalej pokračovať.

Autor a foto: Mgr. art. Peter Lukáč

 

štvrtok, 26 apríl 2018 13:19

Realizácia programu Erasmus + v Trutnove

V nedeľu 8. apríla 2018  sme sa vybrali na „dámsku jazdu“ (päť tretiačok a Ing. Karolína Hukelová a Bc. Vlasta Vilhanová). Stretli sme sa na vlakovej stanici v Banskej Bystrici. Plné očakávaní sme sa presunuli na vlakové nástupište, kde sa s nami prišiel rozlúčiť aj pán riaditeľ Ing. Štefan Balogh, ktorý nám poprial veľa úspechov v práci  na mobilitnom projekte a odprevadil nás na dlhú cestu do českého mesta Trutnov. Tú sme si spríjemňovali rôznymi hrami, no aj napriek tomu nám posledné kilometre ubiehali veľmi pomaly a  niektoré z nás na poslednom úseku  aj zaspali.

Na stanici v Trutnove už na nás  čakalo vedenie SOS a SOU Trutnov, riaditeľ  Mgr. et Mgr. Jiří Zahradník a zástupkyňa riaditeľa pre teoretické vyučovanie pani Mgr. Ing. Jitka Daňková. Naložili nám kufre do auta a odviezli nás  k reštaurácií, kde sme sa spoločne navečerali. Unavené a dobre najedené sme sa presunuli do Hotela Adam, ktorý sa stal na nasledujúce dva týždne naším domovom..

Ráno na nás čakali výdatné raňajky v podobe švédskych stolov priamo v hoteli. Potom  sme sa vybrali v ústrety novým zážitkom priamo do trutnovskej školy, kde  sme si prišli zdokonaliť naše odborné zručnosti, preukázať svoje manažérske schopnosti, ale aj vyskúšať si prácu na medzinárodnej úrovni. Pán riaditeľ nás privítal a predstavil nám žiakov, s ktorými budeme na projekte  spolupracovať a už nás čakala krátka prezentácia, a neskôr aj prehliadka školy. Navštívili sme výrobňu pekárenských a cukrárskych výrobkov, kde to neskutočne voňalo, ale aj chutilo.  Neskôr sme mohli nahliadnuť aj do tried a uvidieť, ako prebieha vyučovanie v susednej ČR.  

             Nás však  čakala práca na projekte, ktorá spočívala v naplánovaní a realizácii PR podujatia, čím by sme prispeli k vytvoreniu lepších vzťahov s verejnosťou a tiež k lepšiemu zviditeľneniu školy v tomto regióne.  Po tejto tvorivej diskusii s pánom riaditeľom sme išli na obed do ich školskej reštaurácie. Obed bol naozaj skvelý, žiaci, „čašníci“, sa správali profesionálne a my sme odišli spokojní. Už sme vedeli, že ideme organizovať Deň otvorených dverí a súčasťou tohto podujatia bude aj prieskum verejnej mienky a to nielen v Trutnove, ale aj neďalekých Tepliciach nad Metují.

              Ráno sme sa zobudili do krásneho slnečného dňa. Veľkou výhodou bolo, že do školy sme sa presúvali peši, nakoľko prechádzka po čerstvom vzduchu s prvými rannými lúčmi je naozajstný pôžitok. V škole sme sa opäť stretli s pánom riaditeľom, prediskutovali sme s ním výsledky našej včerajšej práce a doladili nedostatky. Presunuli sme sa do počítačovej triedy a spolu s českými spolužiakmi Lenkou, Miškou, Lukášem, Davidem a Honzem sme začali pracovať. Pripravili sme anketu na zistenie kvality poskytovaných služieb, výsledky ktorej  nám pomôžu pri realizácii Dňa otvorených dverí. Okrem dotazníka  sme zvládli vytvoriť aj pozvánku na Deň otvorených dverí, anketový lístok, ktorého súčasťou bol aj darčekový kupón. Aj keď práca bola náročná,  spoločnými silami sme to zvládli.

            Každý deň sme mali  pripravené veľké množstvo voľnočasových aktivít. Po komentovanej prehliadke naozaj pekného mesta Trutnov  sme navštívili zámok Kuks a Braunuv betlém. Ďalší deň na nás čakali Adršpašské skaly, ktoré naozaj stojí za to vidieť. V Mladej Boleslavy sme  mali možnosť vidieť výrobu automobilov značky Škoda a navštíviť aj Múzeum tejto automobilky. Víkend patril hlavnému mestu Prahe, kde sme mohli vidieť výmenu stráži na hrade, Karlov most, ale aj previesť sa loďou po Vltave. V nedeľu sme sa vyviezli lanovkou na Sněžku a nový týždeň sme začali návštevou Safari parku a ZOO  v meste Dvúr Králové nad Labem.  Nezabudnuteľným zážitkom bola aj návšteva lanového parku v Jánskych Lázňích a jazda na bobovej dráhe v Malých Bukoch. Pri všetkých týchto aktivitách nás sprevádzali buď profesionálni sprievodcovia alebo zamestnanci  hostiteľskej školy, ktorí nám dokázali, že český národ je priateľský a dobroprajný.

                        Posledné dni pobytu patrili Dňu otvorených dverí a záverečnej prezentácii našej činnosti. Keďže náš pán riaditeľ sa musel ponáhľať naspäť na Slovensko, zmenil sa čas prezentácie. Aby sme to však vyriešili diplomaticky a bez veľkých zmien, prezentovali sme ju dvakrát. Našu prácu si mohli pozrieť neskôr aj zamestnanci a žiaci  trutnovskej školy. V tento deň sme okrem dvoch prezentácií zvládli aj varenie bryndzových halušiek pre našich českých priateľov a kolegov.

Blížil sa čas odchodu a návratu domov, na Slovensko. Všetci sme sa, aj napriek tomu, že sme sa tu mali naozaj skvele,  tešili,  ale lúčiť sa s našimi novými českými kamarátmi bolo náročnejšie, ako sme očakávali. Dva týždne v Českej republike v nás zanechali krásne spomienky, množstvo nezabudnuteľných zážitkov, ale aj nové skúsenosti.

 

 

Autorka: Andrea Zemánková, III. E

Foto: Katarína Žiaková, III. A,  Martina Vodičková, III. B

 

piatok, 20 apríl 2018 08:33

Mám rada pozornosť...

Vo štvrtok 5. apríla mali žiaci I. A, odboru grafik digitálnych médií, príležitosť zažiť vyučovanie v galérii spojené s prehliadkou expozície. Umožnil to netradičný koncept výstavy s názvom Mám rada pozornosť. Autorky a autori, v spolupráci s kurátorkou, totiž uvažovali o budove galérie na Námestí Š. Moyzesa 25, tzv. Praetória, ako o architektúre s pamäťou. Skúmali priestor, atmosféru a históriu stavby samotnej vo vzťahu k inštitúciám, ktoré v nej sídlili či sídlia (mestská radnica, cirkevná chlapčenská škola, Múzeum SNP a Stredoslovenská galéria). Netypické bolo, že miestnosti, kde sa obvykle prezentujú artefakty, boli prázdne a ponúknuté verejnosti. To sme využili a žiaci v jednej z nich absolvovali hodinu anglického jazyka. Druhá skupina medzitým „putovala” po budove a odhaľovala diela, ktoré reagujú na jej konkrétny (väčšinou nedostupný) priestor a menia ho. Pohyb po nej, oveľa voľnejší vďaka prázdnym výstavným sieňam, aktivizoval iný pohľad/vnímanie. Žiaci sa, ako diváci, ocitli v galerijnom sklade, na toaletách s inscenovanou atmosférou barokového obrazu, prešli sa paralelným schodiskom, objavili suterén s tlejúcim ohňom a gramofónovými platňami. V podkroví zas mohli vystúpiť po drevenej konštrukcii vytvorenej špeciálne pre pohľad z barokovej vežičky na vrchole strechy. Orálnu históriu budovy-inštitúcie si bolo možné vypočuť vo forme audiozáznamov hlasov bývalých zamestnancov šíriacich sa z reproduktorov v nepoužívaných komínových šachtách.  Zámerom našej návštevy bolo sprostredkovať žiakom zážitok z miestne špecifického umenia, umeleckého druhu stojaceho vedľa tradičnej kresby, maľby a sochy. Chceli sme ukázať adeptom grafického umenia, že o veciach, javoch a vzťahoch sa dá uvažovať rozličnými spôsobmi. Umenie spracováva rôzne myšlienky a môže mať rozličné výtvarné formy. Pestovanie vizuálnej citlivosti a kultúrnosti by malo totiž stáť v základoch akéhokoľvek vzdelávania.  

Autorka: Mgr. art. Marianna Mlynárčiková

Autori fotografií: Jakub Čižmárik, Marcel Hájik I. Ab

 

            Po viac ako polročnej spolupráci so spoločnosťou FaxCopy, a. s. na ul. Janka Kráľa 3 v Banskej Bystrici pri realizácii nástrojov marketingovej komunikácie žiakmi III. E triedy prišiel tak dlho očakávaný záver. Prezentácia, na ktorú sme sa dlho pripravovali, sa zrazu stala skutočnosťou a my sme opäť stáli pred veľmi zodpovednou úlohou.

            V deň D, 27. 3. 2018, sme hneď ráno začali nacvičovať. Nemali sme vôbec trému, ale horšie bolo dať dokopy to, čo chceme vlastne povedať. Pani majsterka nás hneď naviedla na správnu cestu a potom sme už vedeli,  kedy a čo máme povedať. Samotný projekt, nakoľko sme ho robili pre reálnu spoločnosť, sa nám už nezdal byť náročný a veľa z tých vecí, ktoré sme za predchádzajúce obdobie realizovali,  nás bavili, takže ani nebolo ťažké o tom hovoriť. Veď ak hovoríme o niečom, čo  skutočne zažijeme, ide to ľahšie.  Napriek tomu sa však našlo niekoľko chýb, ktoré sme potrebovali opraviť a doladiť, a mohli sme ísť „na ostro.“

            Presne, keď odbilo na hodinkách 10:45 (na tento čas sme mali pozvaných hostí), začali prichádzať do našej odbornej učebne. Najskôr prišli spolužiaci s majsterkou OV,  Bc. Kristou Hambálkovou a neskôr sme privítali aj Ing. Blažeja Rybára, zástupcu riaditeľa pre technicko-ekonomické činnosti,  Ing. Katarínu  Štrónerovú, zástupkyňu riaditeľa pre praktické vyučovanie, vedúcu predmetovej komisie  Ing. Karolínu  Hukelovú, ale aj pani učiteľku Ing. M. Maruškinovú. Ostatným pozvaným členom vedenia školy a našej triednej učiteľke  sa nepodarilo prísť, vrátane oblastnej manažérky spoločnosti  FaxCopy, Ing. Andrei Kališkovej, čo nás nesmierne mrzelo,  ale aj tak nás to nezastavilo a chceli sme so vztýčenými hlavami prezentovať prácu, na ktorú sme boli hrdí.

            Celú prezentáciu uviedla pani majsterka Bc. Vlasta Vilhanová. Samozrejme sme mali trochu trému, ale vďaka našim skúsenostiam z predošlých ročníkov sme vedeli byť „nad vecou“.  Prezentovali sme  našu reklamnú agentúru,  reklamnú kampaň na fotoobraz, podporu predaja, vzťahy s verejnosťou, ale aj osobný predaj. Na záver  každý z nás vyslovil  úprimný názor a poďakovanie za celý priebeh projektu. Snáď najväčším zážitkom pre každého z nás bolo natáčanie propagačného videa na podporu predaja v ESC Banská Bystrica a realizácia PR podujatia v Detskom domove Srdiečko v Banskej Bystrici. To, že sme odviedli skutočne dobrú prácu, nám potvrdili aj pozvaní hostia, pretože spätná väzba, ktorú nám poskytli, bola viac ako pozitívna.             Na záver by sme len podotkli, že táto práca nám priniesla veľa zážitkov a skúsenosti. Pre nás je najvzácnejšie to, že sme mohli spolupracovať s reálnou firmou a v reálnych podmienkach. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať spoločnosti FaxCopy a zároveň našej pani majsterke, Bc. Vlaste Vilhanovej, za vytvorené podmienky, odborné vedenie a možnosť stať sa aspoň na chvíľu tvorivým manažérskym tímom. 

Autorky: Nikola Šimová, Andrea Zemánková

Foto: Mgr. art. Peter Lukáč

 

Dňa 19. 3. 2018 sa náš odborný výcvik  od tých  ostatných trochu odlišoval. V rámci jeho vyučovania sme sa venovali kritériám výberového konania a okrem našich odborných učební  sme navštívili aj Centrum voľného času JUNIOR, kde nám  Mgr. Janette Bursová formou prezentácie pod názvom „Škola končí, práca volá“  priblížila, ako sa pripraviť na pracovný pohovor, čo áno a čo nie na pracovnom pohovore. Prezentovala aj to, ako napísať životopis a  motivačný list. Nasledoval workshop, kde sme po skupinkách písali kreatívne životopisy. Každá skupinka svoj životopis prezentovala a zároveň získala spätnú väzbu. Tie najlepšie si  pani lektorka nechala ako materiál, ktorý jej bude slúžiť k ďalším prezentáciám.

O týždeň neskôr nás navštívili PhDr. Angelika Slováková zo Slovenskej sporiteľne, a. s. a Ing. Jana  Gavláková z rovnakej spoločnosti,   ktoré v rámci rozvojového programu SLSP pod názvom ,,Manažérsky motivátorˮ realizujú rôzne aktivity so žiakmi stredných škôl. Nás čakali pracovné pohovory.  Vyskúšali sme si ich na vlastnej koži. Bola to dôležitá skúsenosť, lebo každý z nás sa v tejto situácii určite o pár rokov ocitne. Pripravili si pre nás tie najčastejšie otázky kladené na pracovnom pohovore. Najviac nás zaskočili otázky typu ,,Kde sa vidíte o 5 rokov, v čom sa líšite od ostatnýchˮ a  otázka ,,Ako riešite konfliktyˮ. Nechýbala ani otázka ako zvládame stresové situácie a toto bola tiež celkom stresová situácia, ktorú sme zvládli úspešne a s dobrým pocitom. Každý z nás mal vopred vypracovanú vlastnú fiktívnu firmu  a pracovnú pozíciu v nej, o ktorú sa na pracovnom pohovore uchádzal.

,,Aj ja som sa ocitol v úlohe uchádzača o zamestnanie na pozíciu manažéra Salaša sv. Martina  (moja vlastná fiktívna firma). Keďže som išiel ako prvý a nepripravil som sa na to, bol to pre mňa veľký stres, ktorý zo mňa  vďaka príjemnému vystupovaniu pani Slovákovej rýchlo opadol. Pýtala sa ma na moje motivácie, skúsenosti či úspechy a neúspechy. Ale tiež mi položila nepríjemnejšie  a citlivé otázky, ktoré ma zaskočili. Svojou  improvizáciou som sa dokázal dostať aj z tejto situácie. Som vďačný, že máme možnosť učiť sa aj takýmto spôsobom. ˮ Týmito slovami zhodnotil svoju prácu počas odborného výcviku Martin Necpal, žiak I. E triedy.

Aj ostatní spolužiaci boli radi, že získali novú skúsenosť, ktorá sa im zdala zaujímavá, prinútila ich prekonať vlastnú trému, otestovať si svoje komunikačné zručnosti, schopnosť improvizácie a schopnosť prispôsobiť sa novým podmienkam.

Chceli by sme poďakovať pani PhDr. Angelike Slovákovej, že si našla na nás čas a pani Ing. Jane Gavlákovej, že prišla za nami až z Čadce, aby nám urobili vyučovanie zaujímavejším a taktiež za nové získané vedomosti a zručnosti z praxe.

 

Autori článku: Martin Necpal a Natália Oliveirová z I. E

Foto: Martin Necpal a Patrik Kalianko z I. E

 

Strana 1 z 26

Archív blogu GD a SP

GDM Blog - Aktuality z novýh médií

PM Blog - Aktuality

Dnes je
21.06.2018
a meniny má Aloiz
Srdečne gratulujeme a prajeme veľa študentských úspechov.

Venujte nám 2 %

Milí zamestnanci, rodičia a priatelia našej školy,

aj vy môžete podporiť Strednú odbornú školu informačných technológií. Každý jeden z vás môže prispieť. Stačí, ak vyplníte vyhlásenie, ktorým poukážete 2 % zo zaplatenej dane práve nášmu združeniu. Tlačivo s vyplnenými údajmi nášho združenia máte v prílohe tohto listu.

2 % z dane môže združeniu poukázať každý, kto má príjem. Chceli by sme vás preto poprosiť, aby ste sa o možnosti pomôcť našej škole porozprávali aj vašim blízkym (rodine, priateľom).

pdf

Kontaktujte nás

V prípade akýchkoľvek otázok  nás kontaktujte:

 

Nájdite nás

Sme aj na sociálnych sieťach. Buď s nami v kontakte a klikni.