Väčšina z nás už nejaké pohovory má za sebou. Jedno je však isté, že aj pri piatom, šiestom ... pohovore, či chceme priznať, alebo nie, máme v žalúdku motýľa, v krku hrču a mysľou nám víri otázka:

Čo sa ma budú pýtať? Tu sú jedny z najčastejších otázok:

1.      Čo mi zaujímavé viete povedať o sebe (rodine, detstve)
- aké školy a kde ste navštevovali?
- čo robíte vo voľnom čase, aké sú Vaše koníčky?

2.      Prečo ste si vybrali práve túto školu ... zamestnanie? Prečo hľadáte nové zamestnanie ... a prečo teraz?

3.      Povedzte mi niečo o človeku, ktorý výrazne ovplyvnil Váš život.

4.      Čo by ste označili za zlomový bod vo Vašom živote?

5.      Čo považujete za vrchol toho, čo ste doposiaľ v živote dosiahli? ... na čo ste hrdý?

6.      Ktoré najťažšie chvíle ste prežili v doterajšom svojom živote? ... čo Vám pomohlo to zvládnuť?

7.      Keby ste museli začať odznova, čo by ste zmenili, ak vôbec niečo?

8.      Akú radu by ste dali mladému človeku (synovi, dcére) ak by Vás o to požiadal?

9.      Skúste mi jednou, dvoma vetami popísať svoju osobnú životnú filozofiu.

Je pravdou, že otázky sú vždy iné a záleží od toho, komu ich kladieme, o akú profesiu a pozíciu sa jedná. Jedno je však isté, že uchádzači často nie sú na také a podobné otázky pripravení.

Musia si však uvedomiť, že ten, kto ich má platiť, musí vedieť, s kým má tú česť. A odbornosť nie vždy stačí!

Ak by ste svoju budúcu kariéru radi videli na manažérskych postoch v Google, Apple či u „mága sociálnej siete“ Marka Zuckerberga vo Facebooku, zabudnite na vymenúvanie vašich silných a slabých stránok či na otázky o predchádzajúcom zamestnaní. Na vstupnom pohovore sa riešia oveľa naliehavejšie problémy - napríklad: Koľko basketbalových lôpt by sa zmestilo do tejto miestnosti?

Ak by ste boli zmenšený na veľkosť ceruzky a hodili by vás do miešačky, ako by ste sa dostali von?

(Goldman Sachs, investičná banka)

Koľko basketbalových lôpt by zaplnilo túto miestnosť?

(Google)

Ktorým superhrdinom by ste chceli byť, keby ste si mohli vybrať?

(AT&T - poskytovanie telekomunikačných služieb)

Čo by ste robili, keby ste práve po strýkovi zdedili pizzeriu?

(Volkswagen)

Máte tridsať sekúnd na to, aby ste vymenovali basketbalových hráčov.

(Gartner - obchodný zástupca)

Ako by ste poskladali motor vo vozidle?

(Rolls Royce - inžinier výroby)

Čo by ste urobili, ak nedostanete žiadnu odpoveď od človeka, ktorého sa pýtate?

(Microsoft - Softvérový vývojový inžinier)

Ako vidíte budúcnosť sociálnej siete Facebook?

(Facebook - produktový manažér)

Ako sa vyrábajú cukríky M&M's?

(US Bank)

Čo majú spoločné drevo a alkohol?

(Guardsmark – bezpečnostné služby)

Máte tri krabice – v jednej sú len jablká, v jednej len pomaranče a v jednej jablká aj pomaranče. Všetky tri krabice sú nesprávne označené. Môžete otvoriť jednu krabicu a vybrať z nej jedno ovocie bez toho, aby ste nahliadli dovnútra. Ako môžete podľa vytiahnutého ovocia okamžite správne označiť všetky tri krabice?

(Apple)

Zdroj: Ján Šanta, dostupné na internete: http://www.iamcool.sk/blog/praca-kariera-a-motivacia/ake-otazky-mozete-dostat-pri-pracovnom-pohovore-209.html

a meniny má Terézia