Elektronický doručovateľ

Drony naše každodenné: Šesť oblastí, v ktorých môžu spôsobiť revolúciu.

BRATISLAVA - Možno o tom ani netušíte, no aj na Slovensku vám stále častejšie nad hlavami lietajú malé stroje s nainštalovanou kamerou či fotoaparátom. Minivrtuľníky, známe skôr ako drony či kvadroptéry, majú pritom potenciál presadiť sa vo viacerých oblastiach nášho života. A revolučne ich zmeniť.

Zdroj foto:http://www.topky.sk

I. Koniec poštárov?

Už čoskoro sa manželia nebudú musieť báť, že im "za ženami chodí poštár". Jeho služby totiž dokáže mimoriadne efektívne nahradiť dron doručovateľ. Výhodu pritom budú mať najmä ľudia, ktorí majú balkón či bývajú pod strechou. Pre prístroj totiž budú ich príbytky prístupnejšie.

Dôkazom, že nejde o žiadny sci-fi scenár sú aj plány internetového giganta Amazon, ktorý chce drony využívať na doručovanie svojich zásielok. S konceptom ale pracovali už dávnejšie aj viaceré malé firmy, ako napríklad austrálske kníhkupectvo Zookal.com.

Služby elektronických doručovateľov si ale pravdepodobne užijú najskôr veľké mestá. Tie sú pre obchodníkov lukratívne kvôli menším vzdialenostiam, väčšiemu počtu klientov, ale aj faktu, že sa vďaka lietaniu dokážu vyhnúť upchatým uliciam a skrátiť tak pri zásielkach čas na hodiny, či dokonca minúty.

II. Stráženie

Minivrtuľníky môžu využívať aj súkromné spoločnosti na hliadkovanie a stráženie svojho majetku. Narušiteľ sa totiž oveľa ťažšie skryje pred infračerveným obrazom drona, ako pred unavenými očami nočného strážnika, kontrolujúceho okolie s ručnou baterkou.

Ambíciu chrániť takto svoj majetok už avizovali napríklad nemecké železnice. Vozne spoločnosti Deutsche Bahn totiž často znečisťujú diela pouličných umelcov - grafity. Len v roku 2012 mali spôsobiť škody za sedem miliónov eur a práve drony by mali proti nim dodať dôkazy.

III. Demonštranti, traste sa

Drony môžu prísť vhod aj policajtom, ktorí musia bojovať s rozzúreným davom v uliciach. Juhoafrická spoločnosť Desert Wolf totiž prednedávnom prišla s návrhom na minivrtuľník s ôsmimi rotormi, ktorý by vďaka namontovaným kamerám a paintbalovým zbraniam mal zvládnuť aj demonštrantov.

Vo výzbroji drona môžu byť farebné guľôčky, ktoré pomôžu zásahovým jednotkám označiť najagresívnejších jedincov v dave, slzotvorný plyn, gumové projektily alebo môže mať na konštrukcii pripevnený reproduktor, ktorý policajtom slúži na komunikáciu s protestujúcimi. Jeho nevýhodou však je, že potrebuje dvoch operátorov - jeden má na starosti lietanie, druhý zase zbraňové systémy a použitie infračervených kamier. Ide však o poriadne drahú "hračku". Jeden vyjde na viac ako 33-tisíc eur.

IV. Armáda 21. storočia

Hovoriť o tom, že drony zmenia naše armády na nepoznanie je v dnešných časoch zbytočné. Stroje americkej armády sú už v súčasnosti obávanou zbraňou najmä na Blízkom východe. Ich bombardovacie misie ale majú mimoriadne negatívnu povesť. Médiá už viackrát informovali, že ich terčom sa stali civilisti, či napríklad neškodné spoločenské udalosti ako je svadba či rodinné stretnutie. Vinu za smrť desiatok ľudí vtedy niesli operátori bezpilotných lietadiel, ktorí nesprávne vyhodnotili situáciu. Drony pritom nechýbajú ani vo výbave slovenskej armády. Ako Aktuálne.sk už pred časom potvrdil rezort obrany, v našich hangároch sú bezpilotné prostriedky Skylark LE-1. Kedy a ako ich nasadiť do akcie však stále nik nevie, pretože chýba jednotná európska legislatíva.

V. Dron záchranár

Naopak jednou z oblastí, kde môžu bezpilotné stroje mať pozitívny prínos, je boj s následkami prírodných katastrof. Po víchrici či rozsiahlych záplavách, aké si na Slovensku pamätáme aj v posledných rokoch, totiž môžu ostať obyvatelia odrezaní od potravín, vody, aj ošetrenia. Dopraviť zásoby na miesto nešťastia je však problém, keďže mosty či cesty môžu byť stále pod vodou, či dokonca úplne zničené. Dron záchranár ale môže prekonať práve neschodný terén bez väčších problémov a dodať do oblasti najpotrebnejší zdravotnícky materiál či potraviny.

VI. Dronies

A jedna pikoška na záver. Minivrtuľníky už dnes menia spôsob, akým sa ľudia fotografujú na svoje sociálne siete. Kým doteraz bola mimoriadne populárna forma "selfie" - teda záber, ktorý si človek urobí sám vlastným telefónom - po novom sú v móde najmä zábery z dronov - tzv. "dronies".

Zdroj: SITA/AP

18.11.2017