Ako vytvoriť netradičný životopis

Po absolvovaní pracovných pohovorov s pracovníkmi marketingu v I. E sme 17. apríla 2024 pokračovali v tematike personálneho manažmentu absolvovaním ďalšieho workshopu v Centre mladých, na Tajovského ulici č.  25  v Banskej Bystrici. Lektorka Mgr. Janette Bursová z  Centra voľného času  Junior si pre žiakov pripravila niekoľko aktivít a prezentáciu pod názvom „Škola končí, život volá“. Tu sa dozvedeli množstvo informácií súvisiacich s prípravou na pracovný pohovor a okrem iných, už spomenutých aktivít, si mali možnosť vyskúšať aj tvorbu netradičného životopisu na určité pracovné pozície a prečítať  si niekoľko úspešných motivačných listov.

Tak ako inokedy, aj tentokrát prinášam ich názory a postrehy:   „Workshop v Centre voľného času bol zameraný na pracovné pohovory. Pani lektorka mala pre nás pripravené zaujímavé príklady. Príbeh, ktorý ma zaujal najviac, bol o Filipovi Šántovi. Mal netradičný životopis a napriek tomu sa dostal do práce v Amerike. To ma motivovalo, aby som bol kreatívnejší pri hľadaní si práce a nebránil sa novým spôsobom prezentácie svojich schopností. Okrem toho sme sa rozprávali o príprave na pracovné pohovory -  ako sa máme obliecť, akým veciam sa máme vyhnúť a ako sa prezentovať čo najlepšie. Bola to užitočná diskusia, pretože sme sa dozvedeli praktické tipy a triky, ktoré nám môžu pomôcť zvládnuť pohovor s väčšou istotou. Celkovo som odchádzal z workshopu s pocitom, že som sa naučil veľa užitočných vecí, ktoré mi pomôžu v mojej budúcej kariére,“ povedal Peter Kurtz.

„V Centre mladých sme sa opäť dozvedeli mnoho potrebných rád do budúcnosti. Napríklad ako uspieť na pracovnom pohovore, ako správne vytvoriť životopis a motivačný list a veľa ďalších zaujímavých informácií. Ani toto nebolo  len nudné počúvanie, ale robili sme aj rôzne aktivity. Na úvod sme dostali niekoľko otázok: koľko by sme chceli zarábať, aký je náš talent alebo aké jazyky ovládame. Na tomto príklade nám pani Bursová vypočítala cenu, akú máme pre zamestnávateľa. Následne sme mali menšiu diskusiu o ekonomickej situácií na Slovensku. Napríklad kde je aká veľká nezamestnanosť a jej príčiny. Nasledovali pracovné pohovory. Každý z nás vedel, ako sa obliecť na pracovný pohovor alebo ako sa naň pripraviť, no predsa sme sa dozvedeli aj niečo, čo sme doteraz nevedeli. Keď sme si na záver ukázali netradičné životopisy a motivačné listy,  ostal nám  čas, aby sme v skupinách vytvorili netradičný životopis. Ja so Simonou Vičíkovou sme sa uchádzali o prácu v  reklamnej agentúre. Spravili sme reklamu na lietajúce auto. Bohužiaľ sme to nestihli dokončiť, a tak dúfam, že sa k tomu ešte vrátime. Workshop sa mi páčil a dúfam, že sa v Centre mladých znovu stretneme.“  To sú už slová Dominiky Jobovej a zaujímavý je aj názor Simony Vičíkovej: „Ako správne vytvoriť životopis a motivačný list? To sme sa dnes ráno naučili na workshope v Centre mladých. Naučili sme sa nielen ako vytvoriť zaujímavý a netradičný životopis, ale aj čo máme a čo nemáme robiť pri pracovných pohovoroch. Sami sme si vytvárali netradičné životopisy a trénovali svoju kreativitu. Ja som si tento workshop užila. Myslím si, že takéto informácie sú dôležité  nielen ako obsah učiva, ktorý máme zvládnuť,  ale aj do života a každý ich nie raz využije.“

Autor: Bc. Vlasta Vilhanová, majsterka OVY

Foto: Stanislav Sásik, I. E