Finančná gramotnosť – prečo je pre nás potrebná?

Po niekoľkoročnej odmlke sme dňa 30. 3. 2023 medzi nami opäť privítali Ing. Janu Crmanovú, oblastnú vedúcu OVB Slovensko. Tá si pravidelne pripravuje prezentáciu finančnej gramotnosti pre pracovníkov marketingu z tretieho ročníka, ktorí sa na odbornom výcviku venujú finančným a peňažným službám. Tentokrát sa však okruh jej poslucháčov rozšíril aj o klientskych manažérov pošty a mechanikov počítačových sietí.  A naozaj nebol problém ich zaujať. Prezentácia, ako získať finančnú slobodu, ako si zrealizovať svoje sny, čo všetko je potrebné vedieť o financiách, čo je podmienkou úspechu, ako ovplyvniť výšku svojho príjmu, kedy a ako začať šetriť, upútala pozornosť každého z nich. Svedčia o tom aj slová Lenky Kopkovej z III. E: „Dnešný deň patril  finančnej gramotnosti. Pani Crmanová nám rozprávala o svojich skúsenostiach, ktoré zbiera už viac ako 20 rokov. Hneď si nás získala hlavne tým, že z nej priam sršala pozitívna energia. Zakaždým, keď sa na ňu človek pozrel, sa nešlo neusmiať. A čo sme sa dozvedeli počas dvoch hodín strávených v spoločnosti tejto milej panej? Napríklad, že peniaze sú iba nástroj. Všetko, čo s nimi robíme, si musíme najprv poriadne premyslieť. Myseľ je tým najdôležitejším prostriedkom pri využívaní tohto nástroja. Pretože peniaze ovládame my alebo v opačnom prípade  oni ovládajú nás. Začiatkom k dosiahnutiu  hojnosti je,  aby si človek položil dôležité otázky a našiel na ne odpoveď.  Aby mohol byť úspešný a mal vo vrecku nejakú rezervu, ktorá je v dnešnej dobe, myslím si, že veľmi potrebná. Akým spôsobom môžeme  získavať peniaze, nám ukázala formou cash flow kvadrantu a aj nám ho podrobne a jasne vysvetlila. Je len na nás, aké cesty si vyberáme, či už tie ľahšie, bez prekážok, alebo tie s prekážkami, ktoré nám prinesú to, čo naozaj chceme. Aj keď to bude nejaký čas trvať. Dozvedeli sme sa množstvo informácií zo sveta financií a verím, že sme pomohli zvýšiť finančnú gramotnosť, ktorá je na Slovensku veľmi nízka. Dnešný deň bol naozaj poučný, zaujímavý.“

Onedlho sme privítali aj nášho bývalého žiaka, pracovníka marketingu, Viktora Kováčika, ktorý sa podobne ako Pani Crmanová venuje poskytovaniu finančných služieb a poradenstvu v spoločnosti OVB ako obchodný vedúci. Tejto činnosti sa venoval na odbornej praxi už počas štúdia a už vo veku 22 rokov je veľkou motiváciou pre svojich mladších spolužiakov. Žiakom prezentoval, čo je finančná gramotnosť, ako ju získať, ktoré faktory ju tvoria a prečo je veľmi dôležité byť finančne gramotný. Záver jeho vystúpenia patril workshopu, kde žiaci prezentovali, či prichádzajú do kontaktu s faktormi finančnej gramotnosti. Ešte niekoľko aktuálnych zaujímavosti   zo sveta financií a rozlúčili sme sa aj s týmto hosťom.

Vo všeobecnosti je známe, že finančná gramotnosť na Slovensku je veľmi nízka. Pretože najväčší vplyv na ňu má práve vzdelávanie, dúfame, že sme aspoň trochu prispeli k tomu, že niekoľko mladých ľudí bude vedieť, ako nakladať so svojím rozpočtom.

Autorka: Bc. Vlasta Vilhanová, majsterka OVY

Foto: Oliver Filkor, III. E