O absolventov našej školy majú záujem aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky

Utorok 28. 3. 2023 bol na našej škole bohatý na udalosti. Hneď po tom, ako sme sa rozlúčili so zástupcami Žilinskej univerzity, si žiaci tretieho a štvrtého ročníka našej školy vypočuli aj prezentáciu Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Npor. Martin Majetes a por. Stanislav Štuber, hoci ako sa na príslušníkov armády patrí, boli struční a jasní,  v plnej miere zaujali pozornosť žiakov.

Prvá časť ich prezentácie patrila podmienkam vstupu do štátnej služby Ozbrojených síl Slovenskej republiky, propagačným materiálom a úlohám Ozbrojených síl SR. Priblížili im kariéru profesionála, podmienky, ktoré musí uchádzač spĺňať a proces prijatia do Ozbrojených síl SR. Proces výberového konania spočíva v podaní žiadosti o prijatie do štátnej služby profesionálneho vojaka. Prvý stupeň výberového konania teda zahŕňa predloženie všetkých dokladov k posúdeniu splnenia podmienok na prijatie, druhý stupeň predstavuje previerku psychickej spôsobilosti a previerku fyzickej zdatnosti. Nasleduje previerka zdravotnej spôsobilosti, ktorá sa vykonáva v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok.

Následne žiaci  získali informácie o štúdiu na Vysokej škole v Liptovskom Mikuláši – Akadémii ozbrojených síl generála  Milana Rastislava Štefánika. Ďalšou možnosťou štúdia, ktorú im priblížili, je štúdium  na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach, kde ide o „civilný“  študijný program „Profesionálny pilot“.

Nasledoval priestor pre otázky žiakov. A tými záujemci o štúdium zasypali príslušníkov Ozbrojených síl SR hneď po potlesku, ktorý na koniec ich prezentácie zaznel. Niektorí žiaci si už podali prihlášky na  Technickú univerzitu v Košiciach. Patrik Tóth zo IV. D už tiež čaká na výsledky výberového konania. „Baví ma polytechnika a zaujímam sa o Ozbrojené sily. V súčasnej dobe spolu s tromi mojimi spolužiakmi čakáme už len na zdravotné vyšetrenie. Psychické a fyzické testy už máme za sebou,“  povedal na záver.

Autorka: Bc. Vlasta Vilhanová, majsterka OVY

Foto: Kramárik Adam