VÝBER

Dočítajte sa o nás viac

Naši žiaci sú najlepší aj vo vesmírnom výskume

Naši žiaci sú najlepší aj vo vesmírnom výskume

Keď koncom januára 2025 zástupkyňa riaditeľa pre praktické vyučovanie, Ing. Katarína Štrónerová, poslala správcom inteligentných a digitálnych systémov cez Edupage výzvu, aby sa zapojili do súťaže AstroPi Hackathon,  šiesti z II. A triedy ani na chvíľu nezaváhali. Nakoniec mená Richard Szabo, Paula Hennelová, Kristína Laššanová, Šimon Kubík, Svetozár Szanto a Roderik Šatara zazneli aj z úst moderátora marketingového špecialistu Matúša Toderišku pri vyhlasovaní víťazov tejto súťaže. A to aj vďaka vyučujúcemu programovania Jasom Dotnet, ktorý ani na chvíľu nepripustil, že by tam nešli a Mgr. Martinovi Popovičovi, ktorý ich  na súťaž bezpečne dopravil.

 

Súťaž AstroPi Hackathon  zorganizovala Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity dňa 15. a 16. 2. 2025 na SPŠE, Hálová 16 v Bratislave. Všetkým súťažiacim sľubovala jedinečný víkend plný programovania, kreativity a tímovej spolupráce. Ich úlohou bolo  vytvoriť kód, ktorý môže bežať priamo na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) a zažiť, aké je to byť súčasťou skutočného vesmírneho výskumu. A aké pocity si z tejto súťaže priniesli oni?

„Na mieste sme sa oboznámili s cieľom súťaže a všetkými úlohami, ktoré nás čakajú. Počas víkendu sme teda mali  riešiť dve výzvy zo súťaže Astro Pi – Mission Zero a Mission Space Lab. Keď sme dostali zadanie, mali sme zmiešané pocity, ale boli sme odhodlaní podať čo najlepší výkon. V tíme nastalo aj niekoľko  protichodných názorov, ktoré sme ale rýchlo vyriešili. Čakalo nás 24 hodín práce. Rozložili sme si veci na pracovisku, prebrali sme prvé nápady a pustili sme sa do riešení. Prvá misia spočívala vo vytvorení obrázku v rozmeroch 8x8 pixelov, ktorý sa zobrazí astronautom  na ISS. Po niekoľkých hodinách sme sa pustili do druhej úlohy, kde hlavným cieľom bolo vypočítať rýchlosť, ktorou sa ISS pohybuje po obežnej dráhe. Výsledok sme počítali pomocou zosnímaných fotiek z ISS. Pri riešení sme prešli šiestimi rôznymi nápadmi a následne sme vybrali ten najlepší.  Na ten sme  prišli o druhej hodine ráno. Po prebudení sme sa naraňajkovali, dokončili sme prezentáciu a kód a následne sme sa pripravovali na prezentáciu nášho projektu ostatným súťažiacim a porote. Zo súťaže sme si odniesli veľa zážitkov, nové skúsenosti a  spoznali sme aj nových ľudí. Pri tvorení sme zažívali rôzne pocity a stavy ako vyčerpanie, frustrácia, radosť a únava. Myslíme si, že každý podal čo najlepší výkon a aj po neúspešných pokusoch sme to dotiahli do výherného konca. Vôbec sme nečakali takýto výsledok a sme veľmi radi, že sme boli súčasťou takéhoto projektu. Bol to asi náš najlepšie strávený víkend, zblížili sme sa ako tím, nabrali sme nové skúsenosti a určite by sme si takúto súťaž zopakovali znova. Veríme, že sa na našej výhre podieľala aj naša dobrá nálada a priateľská komunikácia. A pocit z nečakanej výhry bol jeden z najlepších, ktoré sme zažili.“

Všetkým súťažiacim úprimne gratulujeme a veríme, že skôr, ako opustia brány našej školy, dostanú príležitosť dokázať, že toto víťazstvo nebolo ich jediné.

Autor: Bc. Vlasta Vilhanová, majsterka OVY

Foto: Ing. Katarína Štrónerová a tím súťažiacich SPaRKS – T z II. A

Informácie

Stredná odborná škola informačných technológií
Tajovského 30, 975 90 Banská Bystrica

IČO: 17055431

Škola je život

Sledujte nás:

Image

Študijné odbory

    Zobraziť odbory
    .com-content.view-category .article-list .article .article-intro-image img { height: 100%!important; background-repeat: no-repeat; background-size: cover; }